Anka Leśniak


2020    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2009

SZTUKA ALBO ŻYCIE

gra losowa

plakat, puzzle, kostka, instrukcja gry

wystawa: Sztuka po godzinach
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Gdańsk


Sztuka albo życie

Sztuka albo życie Sztuka albo życie Sztuka albo życie Sztuka albo życie

Wystawa zadaje pytanie o sposób funkcjonowania młodych artystów, studentów, którzy muszą sami zarabiać na swoje utrzymanie oraz świeżo upieczonych absolwentów akademii sztuk pięknych. Zanim kilku z nich uda się zostać znanymi artystami i będą mogli utrzymać się z własnej twórczości, zmuszeni są zarabiać na życie w inny sposób. Ten fakt powoduje, ze wielu z nich, często utalentowanych i ciekawych twórców rezygnuje z bycia artystami.

Praca „Sztuka albo życie?” składa się z plakatu nawiązującego do obrazu Tycjana „Miłość ziemska i miłość niebiańska”, dwustronnej układanki w rodzaju puzzli oraz małych, czarno-białych obrazków, które pokazują, jakie obrazy kryją się w układance.

W mojej pracy, nawiązującej do płótna Tycjana jestem personifikacją zarówno ziemskiej jak i niebiańskiej miłości. W tym wypadku miłość ziemska to życie, miłość niebiańska to sztuka. Atrybutami są tu: garnek oraz pędzel. Moje gesty symbolizują konieczność wyboru między spokojnym, wygodnym życiem, za cenę rezygnacji ze sztuki albo konsekwentnym tworzeniem sztuki, mimo wielu trudności i niepewnego bytu, który jest konsekwencją takiego wyboru. Moja praca jest rodzajem gry. Gracz może 6 razy rzucić kostką. Każda wyrzucona liczba oczek oznacza jakieś wydarzenie losowe, w którym należy dokonać wyboru. Konsekwentne wybory zbliżają gracza do zwycięstwa: albo uda mu się ułożyć obrazek postaci z garnkiem - personifikacji życia, lub z pędzlem - personifikacji sztuki. Jeden z rzutów jednak jest pechowy. Jeżeli gracz wyrzuci cyfrę 6, nie ma możliwości wyboru. Wtedy nie uda mu się ułożyć żadnego z obrazków. Poniesie więc porażkę zarówno w życiu jak i w sztuce.

inne prace w tej serii tematycznej:

Dzień w pigułce

Domowe Body Art