Anka Leśniak

prace         cv        teksty        kontakt

2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2015

CLAVICHORD ROSE

instalacja, fotografia


wystawa Rozpakować walizki / Koffer auspacken
we współpracy z Endmorane - stowarzyszeniem artystek z Niemiec
Fabryka Koelmann Höfe, Frankfurt nad Odrą, Niemcy







W instalacji zrealizowanej we Frankfurcie odnoszę się do postaci Ety Harich-Schneider – niemieckiej klawesynistki, która żyła we Frankfurcie jako młoda dziewczyna przed II wojną światową. Stała się rozpoznawalną postacią nie tylko we Frankfurcie i została zatrudniona jako profesor nauki gry na klawesynie w Berlinie. W 1941 roku nie wróciła do Niemiec z trasy koncertowej w Japonii. Eta Harich-Schneider jest autorką ważnych publikacji o japońskiej muzyce, a jej wkład w teorię i praktykę muzyki jest niekwestionowany. Jednakże jej osobista biografia jest wciąż niejasna, czego przykładem jest jej romans w Japonii z Richardem Sorge – rosyjskim szpiegiem.

Tytuł mojej pracy nawiązuje do dekoracyjnego elementu klawesynu, tzw. róży /rozety/. Nazw kwiatów często używa się, aby skomplementować piękne i wdzięczne kobiety. Kiedy nazywam Etę Harich-Schneider „różą klawesynu”, odnoszę się do jej talentu, a także ciężkiej pracy, które to cechy wyróżniały ją spośród muzyków, zarówno kobiet i mężczyzn.





fot. z mojego archiwum

Dwutygodniowa praca nad projektem polegała na odczyszczaniu fragmentów przestrzeni, lekko zmieniając jej charakter. Wykorzystałam tu bliskość historycznej architektury reprezentacyjnej – pałace, zamki i XIX-wiecznej architektury fabryk, czerpiącej z tamtych wzorów. W ponad-dwudziestoletnim kurzu, jaki zebrał się na oknach opuszczonej fabryki wytarłam czyste miejsca w kształcie rozet, przez które można było wyglądać na zewnątrz. Rozety zostały zawierające w sobie symbol słońca zostały również wytarte na ścianach. Betonowa podłoga po wielokrotnym szorowaniu i lakierowaniu nabrała szlachetności kamienia. Na ścianach zostały umieszczone również dwa cytaty z książki Ety Harich-Schneider Charaktere und Katastrophen /Charaktery i katastrofy/:

Używam wszystkich swoich umiejętności i zdolności, bo kto wie jak długo człowiek pożyje.

Nic nie zapowiadało katastrofy.

Książka Ety Harich Schneider umieszczona na pulpicie do nut stanowiła część instalacji.


fot. Susanne Ahner


Podziękowania dla KaBomhardt za wykonanie fotografii będącej częścią instalacji.