Anka Leśniak

prace         cv        teksty        kontakt

2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2015

TRZY KOLORY


performance


w ramach projektu Piastka kobieta nieobecna
kuratorka: Magdalena Swacha (Komborska)

ICHOT Brama Poznania, Poznań






fot. Łukasz Gdak

Performance jest nawiązaniem do coraz popularniejszych współcześnie poszukiwań historii kobiecej. Warunkuje to inne spojrzenia na narrację historyczną, przesunięcie z postrzegania historii jako zbioru faktów i dat gotowych do przyswojenia w podręcznikowej formie, na obszary historii mówionej, legend i mitów. Ważne stają się pytania o dawną obyczajowość, życie codzienne, poszukiwanie własnej interpretacji historii.

Inspiracją do performance jest projekt ICHOT– rekonstrukcja sukni kobiet z czasów Polski Piastów. Moja akcja będzie wizualną refleksją nad miejscem kobiety w narracji historycznej i postrzeganiem jej w przestrzeni społecznej, przejścia od „wiedźmy” do „niewiasty”.

Performance oparty został na trzech kolorach symbolizujących trzy etapy w życiu kobiety. Biały oznacza dziewicę, czerwony – matkę, czarny – staruchę – wiedźmę – tę, która wie. We współczesnym społeczeństwie doceniane są dwa pierwsze etapy, natomiast stare kobiety stają się "niewidzialne". Biały i czerwony kolor to również kolory flagi polskiej, a czerń ma tu symbolizować mądrość kobiecą – element niedoceniany czy wręcz rugowany w poczynaniach politycznych dawniej i dziś, a także przypomnieć, iż kiedyś starość w życiu kobiety miała zupełnie inny wymiar, była naturalnym zwieńczeniem i konsekwencją dwóch poprzednich etapów.

Performance miał miejsce po zmroku na Moście Jordana, dla którego proponowano również nazwę Mostu Dobrawy. Podczas performance trzy kobiety w różnym wieku w białych sukniach stały na postumentach, na tle katedry. Każda trzymała tkaninę w kolorze symbolizującym jej życiowy etap. Podczas akcji splatałam kilkunastometrowe kawałki tkaniny aż powstała z nich trójkolorowa flaga. Publiczność w tym czasie potrząsała grzechotkami, które to instrumenty mają funkcję odstraszającą złe moce. W trakcie perfomance został odczytany przez kuratorkę tekst-wiersz o symbolice bogiń słowańskich. Po zakończeniu splatania kawałków tkaniny flaga została przyczepiona do mostu, a drugim końcem spuszczona do rzeki.