Anka Leśniak


works          biography        texts        contact


2020    2019    2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2020

March for the Witch

video

z serii Lost Element. Re-construction of the Witch

Wideo jest częścią projektu artystyczno-badawczego pt. Lost Element. Re-construction of the Witch i nawiązuje do historii austriackiej rzeźbiarki żydowsko-rosyjskiego pochodzenia, Teresy Feodorownej Ries, która mieszkała i pracowała w Wiedniu przed 1938 rokiem. W 1895 roku wykonała rzeźbę Wiedźmy przygotowującej się na Sabat Czarownic. Znaczący element rzeźby - dłoń wiedźmy z wielkimi nożycami - zniknął w niejasnych okolicznościach. Video przedstawia współczesne studentki rzeźby kobiecej Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie Teresa Ries nie mogła studiować, ponieważ była kobietą. Nierówności w dostępie do edukacji, z jakimi borykały się kobiety sto lat temu, wydają się być dzisiaj rozwiązane. Nadal jednak istnieją nierówności społeczne, które wpływają na dostęp do edukacji, zwłaszcza artystycznej, która nie należy do najtańszych. Wideo przywołuje również postać wiedźmy. Wiedźma, w sposób, w jaki to słowo jest zazwyczej używane, oznacza kogoś, zwykle kobietę, która wykorzystuje swoją magiczną moc do szkodzenia innym. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci „wiedźma” stała się także postacią pozytywną, reprezentującą upodmiotowienie kobiet i wszystkich mniejszości rzucających wyzwanie społeczeństwu opartemu na wartościach patriarchalnych.


March for the Witch video March for the Witch video March for the Witch video
March for the Witch video March for the Witch video March for the Witch video

Rzeźba Teresy Ries została pozbawiona dłoni z narzędziem, którą można interpretować jako symbol sprawczości. Praca video przedstawiająca ręce młodych rzeźbiarek jest symboliczną rekonstrukcją „zagubionego elementu” w kontekście praw kobiet, w tym prawa do edukacji, kształtowania rzeczywistości i buntu.