Anka Leśniak

prace         cv        teksty        kontakt

2018    2017    2016    2015    2014    2013    2012    2011    2010    2009    2008    2007    2006    2004

PRACE 2014

PODEJRZANA II

prostytutka, złodziejka, oszustka


wystawa Dzieci z Fabryki
Play Poland Film Festival, Edynburg, Szkocja
kuratorka: Magdalena Swacha (Komborska)
fotografie
kadry z videoRok temu zadałam pytanie mieszkańcom dzielnicy Wilda w Poznaniu (uważanej za najniebezpieczniejszą dzielnicę miasta) czy kojarzą kobiety z przestępczością i jak wyobrażają sobie kobietę-przestępczynię. Powodem mojej ciekawości były statystyki, z których wynika, że tylko ok. 10% wszystkich przestępstw w Polsce popełniają kobiety, a znacznie częściej padają ich ofiarami. Chociaż to zbrodnie popełnione przez kobiety wstrząsnęły w ostatnich latach polską opinią publiczną.

Z ankiet i wypowiedzi mieszkańców Wildy wyłoniły się trzy dominujące obrazy: prostytutki, oszustki i złodziejki. Mieszkańcy wskazali też określone cechy ich wyglądu. Jeden z rozmówców stwierdził, że przestępczynie często zmieniają swój wygląd, makijaż, kolor włosów, fryzurę... Wtedy zaczęłam zastanawiać się nad kulturowymi stereotypami kobiecości i obrazem kobiety podejrzanej.

Na podstawie ankiet najpierw wykonałam rysunki przypominające policyjne „portrety pamięciowe”, będące kompilacją zarówno faktycznych doświadczeń rozmówców jak i ich obaw, uprzedzeń i stereotypów. W kolejnym etapie projektu ucharakteryzowałam się na kobiety podejrzane. Proces i efekt charakteryzacji został zarejestrowany w serii zdjęć i w video. Paradoksalnie moje próby ucieleśniania i urealnienia obrazu kobiety przestępczyni ukazywały jego sztuczność i performatywność.charakteryzacja – Małgorzata Jakóbowska
fryzury: Tomek Sielecki facebook.com/fryzjernia.info
dokumentacja foto/video – Izabela Maciejewska


cytaty w video pochodzą z filmu „Monster” (2003), reż. Patty Jenkins


zobacz projekt Podejrzana (2013)